פרשת טנטורה - היתה או לא היתה

עודכן: 30 בינו׳

פרשת טנטורה, צצה שוב ועולה בסרט חדש של במאי צעיר שלקח לעצמו את הזכות ל"חשוף את האמת", בפסטיבלי סרטים בחו"ל, על כיבוש הכפר הערבי העוין "טנטורה", שחייליו איימו על כביש החוף. התיאוריה המוכחשת לפיה נטבחו שם מעל 200 איש, על ידי לוחמי ולוחמות חטיבת אלכסנדרוני הועלתה לראשונה בשנת 1998 על ידי, סטודנט להיסטוריה, שחזר בו, מאוחר יותר, מטענתו לגבי ביצוע פשעי מלחמה וחתם על הודעה לציבור לפיה לא היה ולא נברא! אבל קונספירציות, מטבען לצוץ ולעלות, גם אם יקברו אותן עמוק מתחת לאדמה, כמו הקונספירציות בדבר היות כדור הארץ שטוח או תנועת האנטי חיסונים.


מדובר בנושא שעולה בהרצאתי "לשון הרע- האם אסור לקלל בישראל" ועל כן אשמח אם מנהלי/ות תרבות שהעברתי אצלם/ןם את ההרצאה יעבירו פוסט זה גם לקהל שנכח בהרצאה כמאמר העשרה.

 

חלק מהעובדות והמלל מצוטטים מתוך מתוך אתר עמותת אלכנסדרוני או מפ"ד בעניין

 

הסטודנט להיסטוריה שיצר היסטריה

הפרסומים האחרונים בעניין פרשת טנטורה אינם חדשים. לא רבים יודעים או זוכרים אבל הסיפור ו"העדויות" התומכות בו נולד כבר בחודש מרץ 1998 בעת שהוגשה עבודת גמר על ידי מר תדי כ"ץ, כמילוי חלק מהדרישות לקבלת התואר מוסמך מאת החוג להיסטוריה של המזרח התיכון, מהפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת חיפה. כותרתה של העבודה "יציאת הערבים מכפרים למרגלות הכרמל הדרומי ב1948-".


בעבודה עצמה ניתן משקל גדול למה שמכנה אותה כץ : "פרשת הכפר א-טנטורה". בה מתואר הקרב שהתנהל בכפר ובחולות אשר סביב לו, בלילה שבין ה – 22 ל – 23 בחודש מאי 1948. לטענתו של כץ "בסופו של אותו היום היו בכפר לא פחות מ – 200 עד 250 גברים הרוגים, בנסיבות בהן היו אנשי הכפר נטולי נשק ונטולי מגן לחלוטין. אלו הן העובדות היבשות העולות מתוך העדויות". וכך, למעשה ייחס כץ ללוחמי ומפקדי גדוד 33 של חטיבת אלכסנדרוני פשע מלחמה נתעב של טבח המוני של מאות אנשים חסרי מגן.


בשל העיסוק הרגיש בטענת "הנכבה", פרסום הדברים הללו עורר בעקבותיו הדים רבים - בדיונים ציבוריים ובתקשורת הישראלית, שהרבתה לראיין את כץ כהיסטוריון מכובד. לוחמי החטיבה חשו שהציבור בישראל, שחב ללוחמים כה רבות על מאבקם לתקומת העם בארצו, מפנה להם עורף. כך למשל, בעיתון מעריב מצוטט פרופ' אסא כשר, מחבר הקוד האתי של צה"ל, כמי שמכנה את "מבצעי הטבח", שבקיומו הוא אינו מטיל ספק, כ"פושעי מלחמה" . וכך הוא כתב בשחצנות :" בטנטורה בוצע פשע מלחמה . הרוצחים, שידעו לחוס על חיי הילדים בלי יוצא מן הכלל ועל חיי הנשים כמעט בלי יוצא מן הכלל, הרגו עשרות רבות של גברים. חובה להכניס את הפרק הזה לטרמינולוגיה של העיסוק בטוהר הנשק ובפקודה בלתי חוקית בעליל". לימים הוא חזר בו והתנצל.


לוחמי תש"ח יוצאים שוב לקרב

לוחמי אלכסנדרוני, אשר נלחמו במלחמת השחרור, לא ידעו מנוחה לנפשם נוכח האשמות השווא אשר הוטחו בהם, והם החליטו לצאת למסע, אולי האחרון בחייהם, לטיהור שמם, והגישו תביעת לשון הרע, נגד תדי כ"ץ, ע"י עו"ד גיורא ארדינסט.


ומה עשה אותו היסטוריון שנחוש היה להגן על האמת שלו? הפנה אצבע מאשימה כלפי אונ' חיפה, שאישרה את עבודתו, והגיש תביעת צד ג' נגדה. אבל זה לא היה הדבר היחידי שהיה מוזר בתיק הזה. לאחר מס' ישיבות, בהן נחקר כץ חקירה נוקבת, התגלה כי האמת שלו שנויה במחלוקת, בלשון המעטה או במילים אחרות רצופה שקרים זדוניים ועיוות מוחלט של המציאות, כפי שהתרחשה באמת. כתוצאה מכך הבין כץ כי מצבו המשפטי הוא בכי רע וכי עדיף לו לסיים הסכסוך בפשרה. ואכן ב יום 19.12.00 כ"ץ התחייב לגרום לכך שמכתב התנצלות יפורסם בעיתונים "מעריב" ו"הארץ" ויכלול את ההבהרות הבאות : לאחר ששב ובדק את הדברים נתברר לו מעל לכל ספק כי אין יסוד לטענה לפיה בוצע בטנטורה הרג של אנשים לאחר כניעת הכפר על ידי לוחמי חטיבת אלכסנדרוני או על ידי כוח אחר של הישוב העברי. במכתב ההתנצלות אף מבהיר כץ "ברחל בתך הקטנה" כי לא היה טבח בטנטורה וכי גם לא התכוון לומר כי היה טבח שכזה. בסיומו של מכתב ההתנצלות אף מביע הנתבע התנצלות כנה בפני לוחמי החטיבה, בפני בני משפחותיהם ובפני משפחות חללי החטיבה. בתמורה לכל אלו תידחה תביעת הלוחמים נגד כץ.


אבל טרם פורסמו המכתבים חזר בו כ"ץ מהתחייבותו וניסה לפנות אל בית המשפט בבקשה לבטל את ההסכם. הדבר לא עלה בידו והוא נדחה על ידי בתי המשפט המחוזי והעליון. הלוחמים לא חיכו יותר מידי ופרסמו בעצמם ועל חשבונם את המכתבים בעיתון למען ידע הציבור כיצד מתנהל כץ ולמען ידע הציבור שכץ חתם על מכתבים אלו בעצמו , טרם התכחש להם. כשנה מאוחר יותר אף נאלץ לשלם כץ פיצוי ללוחמי החטיבה בסך של 77,000 ₪ (לא כולל הוצאות משפט) .


האקדמיה מנערת חוצנה מעבודתו של כ"ץ מבחינה אקדמאית, אונ' חיפה בחנה שוב את עבודת ה-MA של כץ, וקבעה כי כ"ץ כשל בשלב העמדת החומר הגולמי לשיפוט הקורא ובמקרים מסוימים לא כיבד את עדויות המרואיינים. הוועדה האקדמ' בדקה האם תואמות העדויות שהקליט הסטודנט כ"ץ, במהלך שלב איסוף החומר לטקסט המצוי בעבודת ומסקנותיה היו חמורות. הוועדה בדקה רק 28% מהציטוטים שהכניס כץ לעבודתו וגילתה מקרים רבים בהם לא היה קשר בין הציטוט לבין העדות שניתנה או מקרים בהם הוא דלה מתוך העדויות את מה ששירת את מטרתו בלבד. מסקנת הוועדה היתה כי "תמונת המצב הכללית המתקבלת מסיכום כלל הפערים היא בהחלט בלתי מחמיאה".


אונ' חיפה, אסא כשר, מאיר פעיל והסטו' נוספים, כולל מקרב המגזר הערבי, כולם חזרו בהם מתמיכה בעבודתו של כץ. הציבור עכשיו יבחר להאמין - האם הסרט המוצג הוא דוקומנטרי ואמיתי, ויש בו כדי לחזק את רעיונותיו של כץ, או שמדובר בתיאוריית קונספירציה שעושה שימוש בראיות מבוססות על מנת לשכנע אתכם שמדובר באמת. דרך אגב, אין תיאורית קונספירציה שלא מבוססת על ראיות "מהימנות ומדעיות" כולל התיאוריה שהנחיתה על הירח היא מבוימת או התיאוריה לגבי כך שהעולם שטוח לחלוטין.


ואיך כל זה קשור לתרבות התקינות הפוליטית?

היום כבר לא מכנים את מי שחוטא לאמת כשקרן. קוראים לזה הזכות של האחר להביא את הנרטיב שלו לקדמת הבמה. למעשה קבוצות מיעוט מנצלות את תופעת הפוליטיקלי קורקט שמאדירה מיעוטים חלשים ומאפשרת להם לייצר סיפור שמחזק אותם על ידי טענה שיש להכיר "בנרטיבים השונים והאחרים" כחלק מרב תרבותיות מכילה ומקבלת. תהנו מהצפיה.


אחד ועוד אחד שווה שתים. תמיד

מדוע אני מטיל ספק בטענות העולות מתיאוריה זאת? לוחמי ולוחמות חט' אלכסנדרוני השתתפו בקרבות רבים במלחמת העצמאות. כן , אותם "פושעי מלחמה" לכאורה המשיכו לאחר כיבוש חוף הכרמל לעוד זירות ולחמו מול עוד כפרים מדוע אם כן אם לא המשיכו לבצע רציחות אכזריות של אזרחים במקומות אחרים שכבשו (רשימה חלקית: יפו, כפרי ראש העין ויער קולא, כפרי המשולש הקטן) מדוע אין טענות דומות כלפיהם במקומות אחרים? האם הם איבדו את תאוותם הרצחנית דווקא בחוף טנטורה? או שאולי מעולם לא היו כאלו?!


 

הערה חשובה לסיום: לאחר שיחה מרתקת עם הסופר והעיתונאי בן דרור ימיני אני מרגיש צורך להבהיר: לא צפיתי בסרט ואינני יודע עד כמה מהימנות או לא העדויות שמופיעות בו, עד כמה הן חדשות, מוצגות במלואן ללא עריכה ועד כמה ניתן או לא ניתן להסדיר את הפער בין הלוחמים, הטוענים לטבח לבין הלוחמים שמכחישים אותו. מטרת מאמר דעה זה היא לא להכריע בין הצדדים אלא לשים את העובדה היסודית על השולחן - הורתו של הסרט היא עבודתו ומחקרו של תדי כץ, שיסודותיהם בחטא חמור ועל כן גם, לדעתי, כל המבנה שמעליהם.

 


189 צפיות0 תגובות