הרצאה חדשה 

דמוגרפיה בישראל - גזענות  או חשש קיומי לגיטימי ? 

"רבות הן המדינות הדמוקרטיות. רק אחת מהן היא מדינה יהודית. אכן, טעם קיומה של מדינת ישראל הוא בהיותה מדינה יהודית. אופי זה מרכזי הוא לקיומה..... זכותו של כל יהודי לעלות למדינת ישראל, שהיהודים יהוו בה רוב; עברית היא שפתה הרשמית המרכזית של המדינה, ועיקר חגיה וסמליה משקפים את תקומתו הלאומית של העם היהודי; מורשת ישראל היא מרכיב מרכזי במורשתה הדתית והתרבותית." (אהרון ברק בא"ב 11280/02 ועדת הבחירות המרכזית לכנסת השש-עשרה נ' אחמד טיבי)  

Israeli Flags

כאשר אנחנו חושבים על סיכון קיומי למ"י אנחנו מיד מעלים בדמיוננו את האטום האיראני. בפועל יש עוד סיכון מהותי לא פחות: שינוי דמוגרפי.

האם מדובר על איום קיומי או טענה גזענית? האם יכול להיות חשש דמוגרפי גם מקבוצות שונות בעם היהודי? מדוע הסיכון הזה לא מוחשי כמו הסיכון הביטחוני? מה הם מאפייני הסיכון הדמוגרפי? אם הרוב במדינה דמוקרטית יכול להגביל את התעצמות המיעוטים? האם בכלל מדובר בדיון פוליטי שקשור לימין או שמאל? 

Old City

ההרצאה דנה בשאלות חוקתיות כגון : זכותו של הציבור לשמר תרבותו היהודית ישראלית אל מול עקרונות דמוקרטיים הקשורים להגירה ולמיעוטים; שאלת הזכות של מדינת לאום לשמר רוב דמוגרפי של בני דת אחת; האם ניתן להגביל מגורים  לבני לאום אחד ועוד..

להזמנת ההרצאה או לקבלת הרצאות חדשות השאיר/י פרטים
שישי תרבות חולון_edited_edited.jpg

Idan Abuhav

מרצה למשפט חוקתי, משפט פוליטי ואקטואליה בקתדרות רבות כגון : זמן אשכול, לימודי החוץ של אונ' בר אילן, לימודי החוץ של אונ' העברית ועוד... ההרצאות מאופיינות בדיונים מעמיקים בסוגיות עכשוויות תוך הימנעות מעיסוק בנטיות פוליטיות והתמקדות במה שבאמת מעניין.  
idan final4.jpg