• idan abuhav

הורים שהקליטו בסתר אלימות בגן נתבעו על ידי הגננת בגין פגיעה בפרטיות...וניצחו.

האם מותר לכם להכניס מכשיר הקלטה לגן כדי להגן על ילדיכם? ובכן תלוי איזה שופט שואלים וגם מה הן הנסיבות והיכן בוצעה ההקלטה. מורה נבוכים להורים המודאגים. ואיך, על מזבח הפוליטיקלי קורקט, מקריבים את ביטחון הילדים של כולנו.

מורן דמיר מחיפה חששה שצוות הגן נוקט באלימות כלפי בנה. היא השתילה מכשיר הקלטה בגן ובאמצעותו גילתה שחששותיה היו נכונים. היא העבירה את בנה לגן אחר, הגישה תלונה במשטרה והפיצה את המידע בין הורים אחרים וברשתות חברתיות. הגננת, שרון עמר, הגישה נגדם תביעה בגין הפרת פרטיותה באמצעות האזנת סתר על סך 100,000 ש"ח.

 

הבהרה: כותב שורות אלו אינו גורס שיש להגביל סייעות וגננות בנקיטת אמצעי משמעת כלפי ילדים גננות, סייעות ומורות אינן אסקופה נדרסת ומתפקידן לחנך. בלוג זה מתייחס להפעלת אלימות קשה כלפי ילדים שמוצאת ביטויה: בחנק, משיכת שיער, עיקום ידיים, צביטות , קללות ויחס משפיל ... התנהגות שלא ננקטת אפילו לא בין כתלי בית הסוהר. כל שכן לא בגן ילדים. כמו כן, הבלוג מנוסח בלשון זכר אך מיועד ומתייחס להורים ולילדים בני שני המינים.

 

האם מותר להורים לבצע הקלטות כאשר יש להם חשד סביר?

הורים חייבים להגן על ילדיהם. מעבר לכך שזאת חובה אנושית קדומה, בסיסית וחוקתית (כבוד האדם) הרי מדובר על חובה חוקית מכח חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות שקובע מפורשות כי ההורים הם האפוטרופסיים (אחראים) הטבעיים של ילדיהם (סעיף 14) ומכח זאת חלה עליהם החובה לדאוג לצרכי הקטין כמו שהורים סבירים היו דואגים לילדם (סעיפים 15 ו 17). גם בית המשפט העליון מחזיק בדעה זאת (דנ"א 6041/02 פלונית נ' פלוני, פ"ד נח(6) 246, עמוד 257)


יתירה על כך, סעיף 323 לחוק העונשין קובע מפורשות :הורה שאינו מונע התעללות, חבלה בגופו או פגיעה אחרת בשלומו ובבריאותו של ילדו, יחשב כמי שגרם לפגיעה בו. אני אסביר שוב: חוק העונשין קובע שאם לא הגנת על ילדך הרי אתה נחשב כמי שפגע בו!


לאור דברי חקיקה אלו ולאור מציאות החיים בישראל, שבה סייעות וגננות רבות נוקטות אלימות פיזית ומילולית ללא מורא וללא בושה, ניתן לטעון שחובה על הורה להתנהג בסבירות כוללת את הזכות להגן על ילדו באמצעות הקלטה במקרה שקיים חשד מבוסס. כלומר הורה סביר, בעת הזאת, צריך להקליט על מנת להגן על ילדו ואולי יש לומר אף מחויב לעשות כן, כחלק מהגנת הילד שהוא חב בה.

 

למעשה, יתכן והורה שסבור שילדו מצוי תחת אלימות בגן ונמנע מלבצע מעשה להפסקתה הוא עבריין בעצמו .

 

רגע, אבל הקלטה של אדם אחר, ללא ידיעתו, לא מהווה הקלטת סתר?

האזנת סתר מוגדרת, בחוק האזנת סתר, כהאזנה ללא הסכמה של אף אחד מהמשתתפים בשיחה. ככל שהילד שלכם הוא חלק מהשיחה הרי מותר לו להאזין לה ולהקליט אותה. מה פירוש חלק מהשיחה ? ככל שהגננת פונה אל הילד הרי הוא צד לשיחה. גם אם מידי פעם היא מחליפה מילים עם צדדים שלישיים תוך כדי. נכון, שהילד עצמו לא רוצה בפועל להקליט ( וספק אם הוא בכלל יודע שיש לו מכשיר בתיק או עליו, אבל יש לכך פתרון משפטי)


ומה לגבי הקלטת שיחות שנשמעות ברקע בין הגננות לבין עצמן או לבין ילדים אחרים? פה יש בעיה מסוימת אך בית המשפט, במקרה של הגננת התובעת שרון עמר והאם הנתבעת מורן דמיר, מצא לכך פתרון בחוק הגנת הפרטיות : הורה שפעל בתום לב ועשה את המעשה על מנת להגן על ילדו ושהיה לו יסוד סביר לחשוב שהוא חייב לעשות כן מכח חובתו המוסרית, החוקית והחברתית הרי קיימת לו הגנה מכח החוק עצמו (סעיף 18 (2) (ב) ו (ג) )


באותו המקרה קבע בית משפט השלום בחיפה כי מורן דמיר, האם שהכניסה מכשיר הקלטה, , פעלה כדין וקיימה את חובתה החוקית כלפי בנה. ועל כן, הגננת התובעת תשלם לאם הנתבעת הוצ' משפט בסך 14,000 ש"ח !


ואם אתם רוצים להיות ממש מוגנים מבחינה משפטית אז היה ומצאתם חומר המצדיק פניה למשטרה תעשו זאת אבל מכאן והלאה כדאי שעו"ד ילווה את כל צעדיכם, לרבות עדכון ההורים האחרים ובטח שלפני פרסום כל הוא ברשתות או בתקשורת.

 

אז נוכל לסכם ולומר כך : חשש אמיתי לפגיעה בילד יוצר חובה חוקית על ההורה להגן עליו לרבות באמצעות בירור הדבר על ידי הקלטת סתר. הקלטה זאת יכולה להוות עבירה על החוק אולם החוק איננו עיוור למצבים שונים ועל כן קבע את ההגנות, שלטעמו של בית המשפט חלות על ההורים שפועלים בתום לב ומתוך רצון וחובה להגן על ילדם.

 
 

חושדים שמופעלת אלימות נגד בינכם/ ביתכם בגן? רוצים לפעול אבל חוששים ?

צרו קשר לתיאום פגישת יעוץ 054-4641992 077-7667100

 

בלוג זה אינו מהווה יעוץ משפטי והסתמכות עליו, ללא קבלת יעוץ משפטי פרטני, תהווה התנהלות שגויה, בטח ובטח בנושא כה רגיש הנוגע לשלום הילד מחד ולהגנת הפרטיות מאידך.510 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול