• idan abuhav

מי מפחד מפוליטקלי קורקט ?

עודכן: 21 באוק׳ 2021

האם מהפיכת הפוליטקלי קורקט היא תיקון מבורך לעולם חשוך ומקולקל או שאולי זאת עוד מהפיכה, כמו מהפיכות קודמות, שעתידה להשליט טרור ופחד, לפגוע בזכויות אדם ולצמצם את חופש הביטוי? מי מפחד ממהפכת הפוליטיקלי קורקט? מאת עו"ד עידן אבוהב


קפטן ג'ימס קוק נוחת מגלה את אוסטרליה - איך ראוי לזכור אותו? כמגלה יבשות אדיר או כובש גזען?

כל דיקטטור אכזר בטוח במאת האחוזים כי מעשיו משפרים את העולם. המחיר, שמשלם העם הוא תמיד נדרש ושולי לעומת התועלת הנובעת ממימוש המהפכה. "נציל את העולם, את החלש, את הנרדף ויהיה פה טוב יותר". לפחות עבור אלו שלא יכלאו, יחוסלו, ישפטו, ייעלמו, יפוטרו ויושפלו בחסות המהפכה. לנין, סטאלין, היטלר ופול פוט- כל אחד מהם היה בטוח שאחרי שתושלם המהפכה שלו העולם יהיה טוב יותר. הרבה יותר.


מהפיכות דיקטטוריות מזוהות אינטואיטיבית עם התפרצות אלימה של כח ושינוי סדרי עולם - ניקח כדוגמא את השתלטות החמאס על חבל עזה, שלוותה בהשלכת אנשים מהגגות. אבל בפועל ישנן מהפיכות שקצב ההתפתחות שלהן הוא מתון ונעשה בדרכי שלום דווקא. התנהלות זאת מאפשרת למנהיגי המהפכה לשווק אותה, בעיני העם, כדבר חיובי, ראוי, ליברלי. כך, יותר ויותר אנשים קונים את רעיון המהפכה "הידידותית", שעתידה לשנות את העולם לטובה. לאט לאט מי שחושב אחרת הופך להיות מוקצה ואפילו שנוא. לבסוף בסיס הכח והתמיכה בציבור, בתקשורת או אפילו רק באליטות הם כה גדולים ורחבים עד שמתאפשר למובילי המהפכה לגלות את פרצופה האמיתי: עריכת טיהורים מאסרים,

וכל הטוב שיש לדיקטטורה אכזרית להציע. המהפכה באיראן החלה ב ינואר 1978 בשל העובדה שבערי איראן ילדים גוועו מרעב ומחוסר טיפול רפואי בעוד קבוצה גדולה מאוד של עשירי איראן ישבו על אסלות מזהב טהור. קואליציה של אנשי דת משולהבים יחד עם אנשי שמאל ליברליים הובילו את ההפגנות במשך כשנה וחצי והציעו להמונים לשנות את המצב הבלתי נסבל. הם הציעו לאימהות להציל את ילדיהן והציעו למעמד הביניים להפסיק את שליטת האליטה המנוונת. כמה נחמד כמה אדיב. כמה מאנשי השמאל החילוניים שהתפתו לסייע לאנשי הדת, בשם שוויון , שנאת המערב ואחדות - אהבו את התוצאה של המהפכה? תלוי את מי שואלים- בטח לא את אלו שנתלו (הבנתם את משחק המילים?) גם לא את אלו שנכלאו ועונו בשל ליברליות יתר וכפירה בדת האסלם.


פוליטיקלי קורקט – נעים להכיר

מקדמי גישת הפי.סי סבורים כי הם משנים את מה שהם רואים כעולם החשוך שהתקיים עד לעשור השני של המאה ב 21. אפליית מיעוטים, אפליית נשים, קיפוח זכויות ילדים, קיפוח זכויות לוקים במוחם, בגופם ובנפשם, אפליה על רקע נטייה מינית, כל אלו ועוד רעות רבות אחרות צריכות להיעלם מן העולם לטובת שוויון, שיתוף מלא ומתן קול וכח לחלש.


אכן אי אפשר להכחיש שהעולם היה חשוך מבחינות רבות – אפליית נשים, גזענות, סחר בעבדים ובנשים, העבדת ילדים בתנאי פרך, פוגרומים ושואות היהודים והארמנים, חיסול אתני של עמים כבושים במדינות עולם שלישי, שתי מלחמות עולם, גירוש והרעבה של אוכלוסיות שלמות. נוסיף לכך את העובדה שהאדם פיתח יכולות השמדה עצמית, כלי נשק הזויים ויכולת לשחרר לאוויר העולם חיידקים נוראיים, שגדלים במעבדות נסתרות. מספיק כדי להגיע למסקנה שדי חשוך כאן? וזה עוד מבלי לדבר על יחס נוראי כלפי "מפגרים" משוגעים" נכים" הומואים, משבר האקלים והיחס לבעלי חיים בתעשיית המזון .... באמת חשוך כאן ושמישהו ידליק את האור...


לכאורה אנשי הפוליטקלי קורקט מציעים לנו את אותה תאורה מבריאה ונעימה שתאיר את העולם על ידי ביטול מה שרע. מעין אור שמש אביבי ונעים שמחמם את הגוף ומשרה עליו אוירה נעימה. הם מדברים על שוויון, על קידום והעצמת החלש, צמצום האלימות, הפסקת ההתבוננות באחר כשונה ועזרה לזולת. כמובן שעם זה מגיעה הכרה גדולה בצורך בשלום עולמי, תיקון משבר האקלים ויחס נחמד לכל יצור חי. המחיר הוא שולי, כאמור- שינוי מוחלט של תפיסות יסוד לאומיות, חברתיות, מיניות, ואנושיות ומוכנות לשנות את ההיסטוריה בהתאם לצרכים העכשוויים... ב Netflix יש סדרה שעוסקת בימו האחרונים של ישוע ובתקומתו. סדרה ערוכה היטב שבה מוצגים מס' מאמיניו, כולל מריה מגדלנה, כאנשים שחורי עור. הטעייה עובדתית זאת של הצופה היא בעצם כפיה עליו להיות עיוור לצבע העור של השחקן ולקבל את העובדה ששחקן שחור עור נראה בדיוק כמו שחקן לבן עור ... בנוסף, מי שאינו מכיר את ההיסטוריה עשוי להשתכנע שהיו שחורי עור בקרב 12 חברי עדתו הצמודה של ישוע. למיטב ידיעתי ההיסטורית זה לא נכון דמוגרפית, היסטורית וחברתית. כנראה שגם לא לדעתה של הכנסייה, שאין לה שום בעיה עם כמרים כהי עור.


ישו ושנים עשר השליחים בציור הסעודה האחרונה מאת לאונרדו דה וינצ'י. האם דה וינצ'י ידע פחות מבמאי הסדרה בNetflix?

אז האם מדובר בשינוי חברתי מבורך? האם אכן עלינו לקבל את כלליה של תרבות ה פ.ק. על מנת לחיות חיים טובים יותר? או שאולי מדובר במהפכה מסוכנת שמובלת על ידי דיקטטורים אכזריים, בדיוק כמו כל מהפיכה אחרת?! האם השוקולדים שמחלקים לנו מובילי התרבות החדשה הם פינוק שוויצרי משובח או פיתיון מרדים ומסוכן?


להתראות בפרק הבא של הבלוג-מי מפחד מפוליטקלי קורקט?
73 צפיות0 תגובות