top of page
  • תמונת הסופר/תidan abuhav

ההונגרים היו הרוצחים הכי גרועים

שלום עם ישראל. מאז השואה ועד היום אתה נוטה להאשים את הפולנים ולכעוס על האוקראינים הלטבים והבילרוסים, כמשתפי פעולה, מלשינים, שומרים במחנות, חייכנים מאוזן לאוזן מעל לבורות ההריגה. אבל לא שכחת מישהו? רוצה רמז : עם של רוצחים מנוולים שהנאצים היו משתפי הפעולה שלהם, ולא להיפך, עם שבגללו הושמדה הקהילה האחרונה באירופה? אין גרועים יותר מההונגרים. פשוט אין. ועכשיו אסביר גם למה:


קהילת הונגריה מונה כ 450,000 איש. במהלך השנים מסופחים אל הונגריה, כאות תודה על תמיכתה בגרמניה, שטחי ענק ממדינות שכנות וכך גדלה קהילתה לכדי 750,000 יהודים. בזמן שרכבות המשא הובילו אלפי יהודים אל אל מחנות המוות ובזמן שבורות ההריגה התמלאו בגופותיהן של משפחות שלמות, יהודי הונגריה עדיין המשיכו בחייהם תחת חקיקה אנטישמית אך כמעט ללא מעשי אלימות.

 

מאמר זה הוא פרי מחקר, שנערך סביב הרצאתי "פרשת קסטנר. האיש שמכר נשמתו לשטן?"

 

בשנת 1944 הגרמנים מבינים שעליהם להזדרז ולחסל את יהדות הונגריה, אחת משתי הקהילות שנותרו באירופה (השניה הייתה קהילה קטנה של יהדות בולגריה). מעבר לשנאה הרצחנית הנאצים חששו, שלאחר שהרוסים יכבשו את הונגריה יהודים רבים יתגייסו לצבא האדום כדי לנקום בהם. לכן, במרץ 1944 נכנסו לבודפשט צבא גרמני ואנשי ס.ס., בראשותו של אדולף אייכמן. כחודשיים לאחר מיכן, בתחילת מאי, מתחיל תהליך ריכוז של חצי מיליון (!) יהודי כל הערים, העיירות והכפרים (למעט בודפשט), ללא שום התנגדות מצד המגורשים או האוכלוסייה הנוצרית, לגטאות קטנים שנבנו בד"כ במפעלים נטושים ליד פסי רכבת. שם הוחזקו ללא אוכל, מים, תרופות או אמצעים סניטריים כל שהם. במהלך איסופם ושהותם בגטאות הם מעונים כדי שיגלו היכן הם מסתירים כסף ותכשיטים, נרצחים לשם השעשוע, נאנסים ומוכים. עד לחודש יוני מתבצע שילוח אדיר ממדים של יהודים אלו לאושביץ - 12,000 ביום ובסה"כ כ 450,000 אלף

רגע לפני תאי הגזים. הילדים דורי (11) יהודית (5-6) ארוין (8 ) ונעמי (2) - כולם בני משפחת וולשטיין מהונגריה. מתוך אלבום אושביץ , יד ושם.


כדי להבין את עוצמת הרצון להשמיד מהר, לפני שהרוסים יצילו אותם. צריך לשמוע את דבריה של האסירה הפולניה זוסיה פוסמיז' מאושביץ, שראתה שבתקופה זאת האש לא הפסיקה לבעור בארובות. היא מתארת זאת כתקופה הנוראית ביותר באושביץ. אייכמן העיד כי מפקד מחנה אושביץ בעצמו, רודולף הס, הגיע אליו במיוחד כדי להקטין את קצב המשלוחים מאחר ומחנה המוות לא היה בנוי לקצב כזה.... זה לא עזר לו או ליהודים. הרכבות ממשיכות לשאוט, עמוסות ביהודים מעונים, בדרך אל המוות בצורה הנוראה מכל.


רגע. עד כה אני לא מחדש כלום. זה היה גורלם של כלל יהודי אירופה במדינות הכבושות....רק שכאן, בהונגריה של מרץ 1944 יש הבדל עצום. ראשית, במרץ 1944 גרמניה הייתה במצב של קריסה במס' חזיתות - במזרח הרוסים מתקדמים, בדרום איטליה הולכת ונכבשת ובמערב החלה פלישה מאסיבית של בנות הברית דרך צרפת. גרמניה של מאי - יוני 1944 היא כבר לא אריה תוקף אלא מדינה מתגוננת, צבאה כבר לא מרסק וכובש, במלחמת בזק, אלא מאבד מאחיזתו באירופה ומאבד בכל יום כ 40,000 לוחמים הרוגים או פצועים.


מה אנחנו יכולים להבין מהנתונים הללו? לגרמנים לא היה כח אדם כדי לרכז חצי מיליון יהודים בעצמם. לרשות אייכמן עמדו בסה"כ 150 אנשי ס.ס. אז מי ביצע את האיסוף, ההתעללות והדחיסה לרכבות? ההונגרים. משטרת הונגריה הקצתה 5,000 שוטרים לצורך המשימה ואילולי שיתוף הפעולה, מצד שלטונות הונגריה, מס' הנרצחים היה קטן בצורה משמעותית מאוד. כמה ילדים היו ניצלים מהגורל האכזר של מוות בתא גזים ...?


יש עוד הוכחות לכך שההונגרים הם אלו שביצעו את הגירושים, בצורה אקטיבית ביותר: בתחילת אפריל 1944 מנהלי חברת הרכבות ההונגרית יוצאים לסלובקיה השכנה כדי לחתום על הסכם שיתוף פעולה, בין שתי החברות, להובלת רכבות גירוש לפולין. ההוכחה הניצחת לכך שההונגרים היו הגורם הפעיל, בעוד הנאצים אינם יכולים לבצע זאת בעצמם, נעוצה בעובדה שביום 27.6.1944 איים נשיא ארה"ב על מנהיג הונגריה, הורטי, שאם השילוחים לא יפסקו אזי בודפשט תופצץ. ואכן, בלילה שבין השני לשלישי בחודש יולי ארה"ב מפציצה את בודפשט ומס' ימים לאחר מיכן הגירוש לאושוויץ נפסק. אנחנו יודעים היום בוודאות שאילו זה היה תלוי בגרמנים, הם לא היו מפסיקים את השילוחים. מכונת ההשמדה שלהם עבדה עד לרגעים האחרונים של המלחמה והפצצת בודפשט לא היו גורמת להם להפסיק.


למעשה, הורטי הבין שכדאי לו מאוד לעבור לצד בנות הברית המנצחות (אולי קיווה שארה"ב ואנגליה יגנו עליו פני אכזריות הרוסים) וביולי 1944 הוא מרגיש מספיק חזק כדי לגרש את אייכמן ואנשיו מהונגריה ומתוך תפיסה שכדאי לו להשתמש בהצלת יהודי בודפשט (כ 250,000) על מנת לחתום על הסכם שלום עם בנות הברית. למרבה הפלא ובניגוד למה שמקובל לחשוב על עוצמת גרמניה הנאצית, בשלב הזה אין לה גייסות כדי לפלוש ולהכות את הורטי, הבוגד בהם.


הוכחה נוספת ניתן למצוא גם בעדותו של ישראל קסטנר שעדויות שלו לגבי פגישות עם אייכמן, הרמן קרומיי, יוטנר, קורט בכר ודיטר ויסלינצי. כולם קציני S.S בדרגה הגבוהה ביותר. שהבהירו לקסטנר חזור והבהר שההונגרים להוטים לפחות כמוהם להשלים את הגירושים לאושוויץ כדי לשים יד על הרכוש היהודי הרב וגם כדי לנקות את מדינתם.


במשך כחודשיים וחצי, יהודי בודפשט, האחרונים שנותרו בהונגריה, נתונים לחסות ההונגרים ומרוכזים ב כ 2700 בתים, שמסומנים במגן דויד ("בתי הזכוכית"). אבל החלום מתנפץ כאשר ביום 15.10.44 משתלט על הונגריה גנרל סלשי, ראש מפלגת צלב החץ, שאנשיה ותומכיה מתחילים בטבח נוראי של יהודי בודפשט. אייכמן שמזהה את ההזדמנות חוזר להונגריה עם

מעט אנשי ס.ס. על מנת לארגן צעדות מוות, בעזרת ההונגרים כמובן, של כ 50,000 איש לכיוון גרמניה. אלו שנותרים מאחור ממתינים בבתי הזכוכית לתורם ליפול בציפורני הרוצחים ההונגרים שהורגים ללא רחם ועושים מאמצים עילאיים לאתר כל יהודי, שמתחזה לנוצרי או שנהנה מחסות דיפלומטית, על מנת שלא יוותר אף אחד בחיים.


ויודגש. בכל מדינה הנאצים עשו שימוש במשטרה ובאנטישמיים המקומיים כדי לאסוף, לאסור ולרצוח יהודים. אבל זיכרו שגרמניה של 1944 היא איננה גרמניה של כיבוש ארצות השפלה, צרפת, הבלקן ורוסיה. בכל המקרים הללו אם המקומיים לא היו משתפים פעלה הנאצים עדיין היו מצליחים, אמנם בקצב נמוך יותר, לבצע את רצח עמנו. אולם, הונגריה שונה בכך שכאן ניתן להצביע על ראיות מבוססות לכך שההונגרים הם אלו שלקחו את תפקיד הנאצים ואילו הנאצים היו "עוזריהם". ללא ההונגרים יתכן מאוד שהיינו מדברים היום על 5.2 או 5.5 מיליון נרצחים.


אם נהניתם מהקריאה אשמח אם תשתפו. ניתן גם להשאיר הערות .
Comments


bottom of page